اخبار
اتحادیه بهترین ساختار برای رشد مجموعه ­های هوافضایی است

در صنعت هوافضای كشور, شركت­های تخصصی غیردولتی یا غیرنظامی متعددی فعالیت دارند كه تا حدودی ناهماهنگ عمل می كنند در نتیجه نمی توانند هدفی درازمدت یا استراتژیك را برای خود تدوین كنند.

 


ادامه مطلب ...

انتقال گرما وحرارت در مکانیک

نتقال گرما یا تراوَژ گرما به انگلیسی Heat transfer)) به گَهولش (exchange) و یا تبادل انرژی گرمایی بین چندین راژمان‌ (سیستم) فیزیکی گفته‌می‌شود.


ادامه مطلب ...

مکانیک وابزار دقیق

در قسمت ابزار دقیق انواع ابزاردقیق مورد نیاز پروسه های صنعتی معرفی میگردد . ابزار دقیق در حقیقت زیر ساخت یک سیستم کنترل و اتوماسیون را تشکیل میدهند


ادامه مطلب ...

موتور احتراق داخلی (موتور درون سوز)

موتور های احتراق داخلی (internal combustion engine)  موتور های گرمایی هستند که در آن ها انرژی شیمیایی موجود در سوخت، در یک محفظه به نام محفظه احتراق آزاد می گردد و به وسیله محور خروجی در دسترس قرار می گیرد.

 


ادامه مطلب ...

نقش بهينه سازی مصرف انرژی در ساختمان با رعایت نکات معماری

انرژي از مهمترين كار مايه و اصلي‎بیشترین نيروي اساسي زندگي بشري محسوب گشته و تاريخ و تمدن بشري بر بنياد ابداعات و كشفيات در جهت تبديل انرژيهاي مختلف به يكديگر شكل گرفته است. 


ادامه مطلب ...

رونمايي از ربات جراحی از دور "سينا"

30 آبان 1394

در حاشیه افتتاحیه دومین نمایشگاه بین‌المللی فناوری و نوآوری جمهوری اسلامی ایران از ربات جراحی سینا که با همکاری محققان دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه علوم پزشکی تهران طراحی و ساخته شده است، با حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، معاون نوآوری و تجاری‌سازی فناوری و رئیس مرکز همکاری‌های فناوری ریاست جمهوری رونمایی گرديد.

 

 

 

دکتر فرزام فرهمند، عضو هیات علمی دانشکده مهندسي مکانيک دانشگاه صنعتی شریف و مدير پروژه ربات جراح سينا در جمع خبرنگان با بيان اينکه عنوان اين ربات از نام ابوعلی سینا گرفته شده است، افزود این طرح متناظر با ربات داوینچی است که به عنوان ربات جراح در دنیا مطرح مي­باشد و محققان اين طرح در تلاش هستند تا پس از ساخت نمونه آزمایشگاهی این دستگاه وارد فاز بالینی شوند.

دکتر فرهمند در شرح عملکرد اين ربات با قابلیت انجام جراحی‌های کم تهاجمی تصريح کرد؛ این ربات مجهز به سیستم بسیار پیشرفته جراحی از راه دور، دارای کنسول جراحی است که جراح در پشت آن مستقر می‌شود و با استفاده از دو بازوی رباتیک عمل جراحی را از راه دور هدایت و کنترل می‌کند. به منظور نمایش فرآيند جراحی، اين ربات مجهز به دوربين هايي است که با ایجاد یک سوراخ کوچک در بدن بیمار، تصاویر عمل جراحی را از طریق مانیتور به جراح منعکس مي نمايد.

دکتر فرهمند افزود؛ این ربات در اکثر جراحی‌ها به ویژه جراحی پروستات قابل استفاده است و استفاده از بازوهای رباتیک با درجات آزادی کافي در اين طرح، میزان آسیب به بافت­های سالم، میزان خونریزی به حداقل خواهد رساند و همچنين دوره نقاهت را کاهش خواهد داد.

دکتر فرزام فرهمند در تبيين جايگاه اين ربات اظهار داشت؛ نسل اول جراحی از طریق جراحی‌های باز، نسل دوم جراحی‌ها با استفاده از ابزارهای آندوسکوپی و نسل سوم با استفاده از ربات‌های جراح بوده است که طراحي و ساخت ربات جراح سينا در نيل به فناوري نسل سوم از جراحي انجام شده است. وی با تاکید بر موفق بودن این طرح در فاز آزمایشگاهی افزود؛ با استفاده از این ربات در فاز حیوانی، جراحی بر روی دو گوسفند انجام گرفت که نتایج حاصل از آن موفقیت آمیز بوده است.

استاد و محقق دانشکده مهندسي مکانيک پيرامون هزينه ها و اعتبارات طراحي و ساخت اين ربات اظهار داشت؛ هزینه ساخت این ربات بیش از یک میلیارد تومان بوده و اعتبارات مربوط به این طرح از سوی مرکز همکاری‌های فناوری و نوآوری ریاست جمهوری تامین شده است و قرار است در فاز بعدی این طرح با اخذ مجوزهای لازم تست‌های انسانی و بالینی نيز انجام گردد.

 منبع:دانشگاه صنعتی شریف


737
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 

حامیان رسانه ای

تماس با ما

021-33699094

021-36621318

021-36621319

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

مرکز همایش