اخبار
اتحادیه بهترین ساختار برای رشد مجموعه ­های هوافضایی است

در صنعت هوافضای كشور, شركت­های تخصصی غیردولتی یا غیرنظامی متعددی فعالیت دارند كه تا حدودی ناهماهنگ عمل می كنند در نتیجه نمی توانند هدفی درازمدت یا استراتژیك را برای خود تدوین كنند.

 


ادامه مطلب ...

انتقال گرما وحرارت در مکانیک

نتقال گرما یا تراوَژ گرما به انگلیسی Heat transfer)) به گَهولش (exchange) و یا تبادل انرژی گرمایی بین چندین راژمان‌ (سیستم) فیزیکی گفته‌می‌شود.


ادامه مطلب ...

مکانیک وابزار دقیق

در قسمت ابزار دقیق انواع ابزاردقیق مورد نیاز پروسه های صنعتی معرفی میگردد . ابزار دقیق در حقیقت زیر ساخت یک سیستم کنترل و اتوماسیون را تشکیل میدهند


ادامه مطلب ...

موتور احتراق داخلی (موتور درون سوز)

موتور های احتراق داخلی (internal combustion engine)  موتور های گرمایی هستند که در آن ها انرژی شیمیایی موجود در سوخت، در یک محفظه به نام محفظه احتراق آزاد می گردد و به وسیله محور خروجی در دسترس قرار می گیرد.

 


ادامه مطلب ...

نقش بهينه سازی مصرف انرژی در ساختمان با رعایت نکات معماری

انرژي از مهمترين كار مايه و اصلي‎بیشترین نيروي اساسي زندگي بشري محسوب گشته و تاريخ و تمدن بشري بر بنياد ابداعات و كشفيات در جهت تبديل انرژيهاي مختلف به يكديگر شكل گرفته است. 


ادامه مطلب ...

جلسه هم‌اندیشی «انرژی و کربن» برگزار شد

3 آذر 1394

جلسه هم‌اندیشی با موضوع «انرژی و کربن» به منظور هماهنگی و ارتباط هرچه بیشتر دستگاه‌های دولتی در خصوص موضوع انرژی و کاهش گازهای آلاینده به ویژه کربن در محل سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران برگزار شد.

 

به گزارش سرویس علمی ایسنا، این جلسه با حضور نمایندگانی از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت ایران، شرکت نفت، پژوهشگاه نیرو، پژوهشگاه نفت، متخصصان صنایع نفت و گاز، سیمان، آب و حمل ونقل به همراه اعضای هیات علمی دانشگاه‌­ها در کنار متخصصانی از کشورهای نروژ و استرالیا تشکیل شد.

 

دکتر حسنعلی ازگلی، عضو هیات علمی پژوهشکده مکانیک سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران و دبیر علمی و اجرایی این جلسه اظهار کرد: در جلسه گروه انرژی و کربن که با حضور جمعی از مدیران و اعضای هیأت علمی پژوهشکده مکانیک و اعضای منتخب گروه انرژی و کربن برگزار شد، ابتدا دکتر فؤاد فرحانی بغلانی، رییس پژوهشکده مکانیک به معرفی و ارائه فعالیت‌ها، دستاوردها و توانمندی‌های سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران و پژوهشکده مکانیک در حوزة انرژی پرداخت.

 

وی افزود: پس از آن اعضای هیات علمی حاضر در جلسه به ارائه گزارشی از فعالیت‌های علمی خود پرداختند که در اولین ارائه مهندس حمید امامی به ارائه گزارشی از فعالیت‌های پژوهشکده مکانیک درخصوص معرفی مرکز ملی آزمون پمپ‌های گریز از مرکز پرداخت.

 

وی خاطرنشان کرد: امامی در ارائه خود به بررسی وضعیت موجود کشور درخصوص میزان مصرف انرژی پمپ‌ها و لزوم استانداردسازی محصولات تولیدکنندگان پرداخت و تأسیس اولین آزمایشگاه Gragd1 را از دستاوردهای پژوهشکده مکانیک برشمرد و اعلام کرد در پی رایزنی‌های صورت گرفته الزام تولیدکنندگان به اخذ و استفاده از برچسب انرژی اجرایی شده‌ است و مسؤولیت این امر نیز بر عهده پژوهشکده مکانیک است.

 

ازگلی با اشاره به ارائه دوم جلسه از سوی مهندس سهیلا خوشنویسان، مدیر آزمایشگاه سوخت و احتراق پژوهشکده مکانیک، اظهار کرد: ارائه وی متمرکز بر معاینه فنی موتورخانه‌های ساختمان‌های مسکونی و به‌سازی مشعل‌های مورد استفاده در آن بود. به گفته وی قدیمی بودن فناوری‌های مورد استفاده و عدم تنظیم صحیح مشعل‌ها یکی از مسائل اصلی اتلاف انرژی در این بخش است که نیاز به بازنگری جدی دارد.

 

دبیر علمی و اجرایی این جلسه هم‌اندیشی در توضیح ارائه سوم این نشست، گفت: مهندس کیوان نیاکی، مدیر آزمایشگاه‌­های سیستم‌­های تهویه مطبوع، فن و همچنین سیستم­‌های گرمایش- سرمایش به معرفی فعالیت‌های این بخش در سطح کشور پرداخت و راه‌اندازی آزمایشگاه تجهیزات سرمایشی و هواساز را از عمده فعالیت‌های پژوهشکده مکانیک در این حوزه نام برد. وی با اشاره به پایین بودن ضریب عملکرد تجهیزات سرمایشی اظهار کرد که برای جبران حجم سرمایش مورد نیاز سازندگان اقدام به تولید تجهیزات بزرگتر و در نتیجه مصرف انرژی بیشتر می‌کنند؛ در حالی که افزایش ضریب عملکرد می‌تواند به کاهش مصرف انرژی و همچنین حجم تجهیزات منجر شود.

 

بر اساس این گزارش، در ادامه جلسه سه موضوع دیگر با عناوین «نیروگاه‌های خورشیدی حرارتی»، «آیا هیدروژن سوخت اصلی آینده است؟» و «طراحی و بهینه‌سازی برج‌های خنک کننده» از سوی اعضای گروه انرژی و کربن ارائه و بررسی شد.

منبع:ایسنا


528
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 

حامیان رسانه ای

تماس با ما

021-33699094

021-36621318

021-36621319

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

مرکز همایش