اخبار
اتحادیه بهترین ساختار برای رشد مجموعه ­های هوافضایی است

در صنعت هوافضای كشور, شركت­های تخصصی غیردولتی یا غیرنظامی متعددی فعالیت دارند كه تا حدودی ناهماهنگ عمل می كنند در نتیجه نمی توانند هدفی درازمدت یا استراتژیك را برای خود تدوین كنند.

 


ادامه مطلب ...

انتقال گرما وحرارت در مکانیک

نتقال گرما یا تراوَژ گرما به انگلیسی Heat transfer)) به گَهولش (exchange) و یا تبادل انرژی گرمایی بین چندین راژمان‌ (سیستم) فیزیکی گفته‌می‌شود.


ادامه مطلب ...

مکانیک وابزار دقیق

در قسمت ابزار دقیق انواع ابزاردقیق مورد نیاز پروسه های صنعتی معرفی میگردد . ابزار دقیق در حقیقت زیر ساخت یک سیستم کنترل و اتوماسیون را تشکیل میدهند


ادامه مطلب ...

موتور احتراق داخلی (موتور درون سوز)

موتور های احتراق داخلی (internal combustion engine)  موتور های گرمایی هستند که در آن ها انرژی شیمیایی موجود در سوخت، در یک محفظه به نام محفظه احتراق آزاد می گردد و به وسیله محور خروجی در دسترس قرار می گیرد.

 


ادامه مطلب ...

نقش بهينه سازی مصرف انرژی در ساختمان با رعایت نکات معماری

انرژي از مهمترين كار مايه و اصلي‎بیشترین نيروي اساسي زندگي بشري محسوب گشته و تاريخ و تمدن بشري بر بنياد ابداعات و كشفيات در جهت تبديل انرژيهاي مختلف به يكديگر شكل گرفته است. 


ادامه مطلب ...

کاهش خطر مرگ در تصادفات با فولادهای نانوساختار

30 آذر 1394

پژوهشگران دانشگاه صنعتی اصفهان، با به‌کارگیری فناوری نانو در ساخت فولادهای زنگ‌نزن، استحکام و انعطاف‌پذیری این مواد را به طورهم‌زمان، بهبود دادند. همچنین با افزایش ضریب ایمنی خودرو، باعث کاهش ریسک مرگ و میر در تصادفات شدند.

مهندس مصطفی اسکندری در گفتگو با بخش خبری سایت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو گفت: «فولادهای زنگ‌نزن آستنیتی به دلیل مقاومت به خوردگی خوب و انعطاف‌پذیری مناسب از جمله مواد مهندسی هستند که مورد توجه بسیاری قرار گرفته‌اند، اما به دلیل استحکام مکانیکی پایین، استفاده از آنها در صنعت محدود شده است. در میان ساز و کارهای استحکام‌دهی، ریز کردن دانه‌ها تنها روشی است که منجر به بهبود هم‌زمان استحکام و انعطاف‌پذیری می‌شود.

فولاد نانوساختار شده استحکام ویژه ماده را افزایش داده و سبب کاهش وزن سازه‌های فولادی و همچنین کاهش مصرف سوخت، افزایش ضریب ایمنی و .. در صنایع مختلف ‌شود. از طرفی دیگر، استفاده از این محصول در صنعت اتومبیل‌سازی می‌تواند با افزایش ضریب ایمنی خودرو، باعث کاهش ریسک مرگ و میر در تصادفات گردد».

وی در ساخت فولادهای نانوساختار، از روش ترمومکانیکی پیشرفته استفاده نموده‌است. به همین منظور، فاز آستنیت، تحت عملیات تغییر شکل در زیر دمای Md به مارتنزیت تبدیل می‌شود. در ادامه فرایند تغییر شکل، مارتنزیت، خرد شده و مکان‌های مناسب جوانه‌زنی، برای برگشت مارتنزیت به آستنیت در حین عملیات آنیل بعدی فراهم می‌شود و منجر به ریزدانگی و تولید فولاد نانوساختار می‌گردد.

مهندس اسکندری در رابطه با کاربرد این نانوفولاد گفت: «این نانوفولاد می‌تواند در فضاپیماها، هواپیماهای تجارتی و جداره سامانه‌های درون موشکی، اجزای موتور موشک و صفحات خورشیدی استفاده شوند. به علاوه در صنایع نفت و گاز، با به‌کارگیری این مواد در لوله‌های انتقال، علاوه بر کاهش وزن لوله‌ها و کاهش هزینه‌ها به دلیل استحکام بالای مواد سازنده می‌توان از فشارهای بالاتری برای انتقال سیالات استفاده نمود. همچنین استفاده از این مواد در مخازن تحت فشار، می‌تواند انقلابی در این صنعت ایجاد نماید».

جزئیات این پژوهش که به عنوان بخشی از پایان‌نامه کارشناسی ارشد مصطفی اسکندری و با همکاری پروفسور عباس نجفی‌زاده و دکتر احمد کرمان‌پور انجام شده، در مجله Materials Letters (جلد63، صفحات1444–1442، سال2009) منتشر شده است.

نانو نیوز


635
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 

حامیان رسانه ای

تماس با ما

021-33699094

021-36621318

021-36621319

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

مرکز همایش