اخبار
اتحادیه بهترین ساختار برای رشد مجموعه ­های هوافضایی است

در صنعت هوافضای كشور, شركت­های تخصصی غیردولتی یا غیرنظامی متعددی فعالیت دارند كه تا حدودی ناهماهنگ عمل می كنند در نتیجه نمی توانند هدفی درازمدت یا استراتژیك را برای خود تدوین كنند.

 


ادامه مطلب ...

انتقال گرما وحرارت در مکانیک

نتقال گرما یا تراوَژ گرما به انگلیسی Heat transfer)) به گَهولش (exchange) و یا تبادل انرژی گرمایی بین چندین راژمان‌ (سیستم) فیزیکی گفته‌می‌شود.


ادامه مطلب ...

مکانیک وابزار دقیق

در قسمت ابزار دقیق انواع ابزاردقیق مورد نیاز پروسه های صنعتی معرفی میگردد . ابزار دقیق در حقیقت زیر ساخت یک سیستم کنترل و اتوماسیون را تشکیل میدهند


ادامه مطلب ...

موتور احتراق داخلی (موتور درون سوز)

موتور های احتراق داخلی (internal combustion engine)  موتور های گرمایی هستند که در آن ها انرژی شیمیایی موجود در سوخت، در یک محفظه به نام محفظه احتراق آزاد می گردد و به وسیله محور خروجی در دسترس قرار می گیرد.

 


ادامه مطلب ...

نقش بهينه سازی مصرف انرژی در ساختمان با رعایت نکات معماری

انرژي از مهمترين كار مايه و اصلي‎بیشترین نيروي اساسي زندگي بشري محسوب گشته و تاريخ و تمدن بشري بر بنياد ابداعات و كشفيات در جهت تبديل انرژيهاي مختلف به يكديگر شكل گرفته است. 


ادامه مطلب ...

نانوتیوب نیترید بُرُن از نانوتیوب کربن پیشی گرفت

3 دی 1394

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، نانوتیوب های کربنی به دلیل استحکام و وزن ناچیز، کاربرد گسترده ای در ساخت بدنه هواپیما، اتومبیل و سفینه های فضایی دارند و در چند سال اخیر، دستاوردهای با ارزشی در این زمینه معرفی شدند.
درحالی که کامپوزیت های نانوتیوب کربن توجه بسیاری از محققان را در سراسر جهان به خود جلب کرد، گروهی از محققان دانشگاه ایالتی نیویورک تحقیقاتی انجام دادند که نشان می دهد نانوتیوب نیترید برن در وزن معادل نانوتیوب کربن، استحکام بیشتری دارد.
می توان نیترید برن را مانند کربن به صورت یک لایه تک اتمی روی استوانه های میکروسکوپی قرار داد تا نانوتیوب تشکیل شود. یکی از مهمترین مزیت های نانوتیوب های نیترید برن نسبت به کربن این است که به خوبی روی پلیمر می چسبند و پیوند قوی برقرار می کنند.
یکی دیگر از مزیت های نانوتیوب های نیترید برن، پایداری بیشتر آن در دمای بالاست؛ به علاوه تابش نوترون را به راحتی جذب می کنند، بنابراین کاربرد فوق العاده ای در صنعت هوا فضا دارند.
مهمترین چالش در تولید نانوتیوب های نیترید برن، هزینه بالای آن است که تولید هرگرم آن حدود هزار دلار هزینه در بردارد؛ در حالی که تولید هرگرم نانوتیوب کربنی، بین 10 تا 20 دلار هزینه دارد.
محققان درباره کاهش قیمت این فناوری خوشبین هستند ؛ همانطور که هزینه تولید نانوتیوب کربنی نیز در ابتدا، هنگفت بود.
نتایج این تحقیقات در نشریه Applied Physics Letters منتشر شده است.

irna


807
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 

حامیان رسانه ای

تماس با ما

021-33699094

021-36621318

021-36621319

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

مرکز همایش