اخبار
اتحادیه بهترین ساختار برای رشد مجموعه ­های هوافضایی است

در صنعت هوافضای كشور, شركت­های تخصصی غیردولتی یا غیرنظامی متعددی فعالیت دارند كه تا حدودی ناهماهنگ عمل می كنند در نتیجه نمی توانند هدفی درازمدت یا استراتژیك را برای خود تدوین كنند.

 


ادامه مطلب ...

انتقال گرما وحرارت در مکانیک

نتقال گرما یا تراوَژ گرما به انگلیسی Heat transfer)) به گَهولش (exchange) و یا تبادل انرژی گرمایی بین چندین راژمان‌ (سیستم) فیزیکی گفته‌می‌شود.


ادامه مطلب ...

مکانیک وابزار دقیق

در قسمت ابزار دقیق انواع ابزاردقیق مورد نیاز پروسه های صنعتی معرفی میگردد . ابزار دقیق در حقیقت زیر ساخت یک سیستم کنترل و اتوماسیون را تشکیل میدهند


ادامه مطلب ...

موتور احتراق داخلی (موتور درون سوز)

موتور های احتراق داخلی (internal combustion engine)  موتور های گرمایی هستند که در آن ها انرژی شیمیایی موجود در سوخت، در یک محفظه به نام محفظه احتراق آزاد می گردد و به وسیله محور خروجی در دسترس قرار می گیرد.

 


ادامه مطلب ...

نقش بهينه سازی مصرف انرژی در ساختمان با رعایت نکات معماری

انرژي از مهمترين كار مايه و اصلي‎بیشترین نيروي اساسي زندگي بشري محسوب گشته و تاريخ و تمدن بشري بر بنياد ابداعات و كشفيات در جهت تبديل انرژيهاي مختلف به يكديگر شكل گرفته است. 


ادامه مطلب ...

کاهش محدودیت استفاده از آلومینا در صنعت

7 دی 1394

پژوهشگران دانشگاه صنعتی اصفهان، گام مهمی برای حذف مشکلات موجود در تولید کامپوزیت‌های زمینه آلومینا برداشتند.

مهمترین محدودیت کاربرد آلومینا در صنعت، تردی و پایین بودن چقرمگی آن است. از سویی دیگر در تولید کامپوزیت زمینه آلومینا مشکلاتی چون رشد دانه و کاهش خواص مکانیکی نیز وجود دارد.

مهندس احسان محمد شریفی، دانشجوی دکتری دانشگاه صنعتی اصفهان، در گفتگو با بخش خبری سایت ستاد ویژه‌ی توسعه‌ی فناوری نانو گفت: «در این پژوهش برای حذف مشکلات موجود در تولید کامپوزیت‌های زمینه آلومینا، از روش مکانوشیمیایی بهره گرفته‌است».

مهندس شریفی با همکاری دکتر فتح‌اله کریم‌زاده و دکتر محمدحسین عنایتی، موفق به تولید پودر نانوکامپوزیت زمینه آلومینایی تقویت شده با بوراید تیتانیوم (Al2O3-TiB2) با اندازه دانه‌ی کمتر از 50 نانومتر شده‌است که عاری از هرگونه فازهای اضافی و تردکننده است.

وی در ادامه‌ی‌ گفتگو اظهار داشت: «کاهش تردی و افزایش چقرمگی بدنه‌های آلومینایی، افزایش سختی و استحکام بدنه‌های آلومینایی با کامپوزیتی نمودن آن و ایجاد ساختار نانوکریستال، افزایش مقاومت سایشی آلومینا و استفاده از مواد ارزان‌قیمت اکسیدی به جای عناصر خالص گران‌قیمت از دستاوردهای این کار پژوهشی است».

مهندس شریفی برای انجام این پژوهش، ابتدا مواد اولیه شامل آلومینیوم، اکسید تیتانیوم و اکسید بور را با یکدیگر مخلوط و پس از توزین دقیق‌، تحت عملیات آسیاب‌کاری قرار داده‌است. در ادامه نیز به بررسی تحولات ساختاری و تغییرات مورفولوژیکی مخلوط پودری، پرداخته‌است.

گفتنی‌ است که نانوکامپوزیت تولیدی، پتانسیل بالایی برای استفاده در ساخت ابزارهای برشی و پوشش‌های مقاوم در برابر سایش دارد. استفاده از این نانوکامپوزیت، موجب بهبود خواص تجهیزات، کاهش دوره‌های سرویس و هزینه‌های نگهداری و تعمیرات می‌شود.

جزئیات این پژوهش در مجله‌ی Journal of Alloys and Compounds(جلد 502، صفحات512- 508، سال 2010) منتشر شده‌است.

http://news.nano.ir


698
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 

حامیان رسانه ای

تماس با ما

021-33699094

021-36621318

021-36621319

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

مرکز همایش