اخبار
اتحادیه بهترین ساختار برای رشد مجموعه ­های هوافضایی است

در صنعت هوافضای كشور, شركت­های تخصصی غیردولتی یا غیرنظامی متعددی فعالیت دارند كه تا حدودی ناهماهنگ عمل می كنند در نتیجه نمی توانند هدفی درازمدت یا استراتژیك را برای خود تدوین كنند.

 


ادامه مطلب ...

انتقال گرما وحرارت در مکانیک

نتقال گرما یا تراوَژ گرما به انگلیسی Heat transfer)) به گَهولش (exchange) و یا تبادل انرژی گرمایی بین چندین راژمان‌ (سیستم) فیزیکی گفته‌می‌شود.


ادامه مطلب ...

مکانیک وابزار دقیق

در قسمت ابزار دقیق انواع ابزاردقیق مورد نیاز پروسه های صنعتی معرفی میگردد . ابزار دقیق در حقیقت زیر ساخت یک سیستم کنترل و اتوماسیون را تشکیل میدهند


ادامه مطلب ...

موتور احتراق داخلی (موتور درون سوز)

موتور های احتراق داخلی (internal combustion engine)  موتور های گرمایی هستند که در آن ها انرژی شیمیایی موجود در سوخت، در یک محفظه به نام محفظه احتراق آزاد می گردد و به وسیله محور خروجی در دسترس قرار می گیرد.

 


ادامه مطلب ...

نقش بهينه سازی مصرف انرژی در ساختمان با رعایت نکات معماری

انرژي از مهمترين كار مايه و اصلي‎بیشترین نيروي اساسي زندگي بشري محسوب گشته و تاريخ و تمدن بشري بر بنياد ابداعات و كشفيات در جهت تبديل انرژيهاي مختلف به يكديگر شكل گرفته است. 


ادامه مطلب ...

کامپوزیت آلومینیوم با فولرین: مستحکم‌ مانند فولاد

12 دی 1394

محققان روسیه با کمک شرکت زیمنس موفق به‌ بهبود خواص مواد توسط نانوذرات کربنی شده‌اند. در این راستا این گروه با اضافه کردن فولرین به آلومینیوم توانستند ماده جدیدی بسازند که سختی آن از کامپوزیت‌های معمولی 3 برابر بیشتر است. این درحالی است که وزن آن از کامپوزیت‌های فعلی بسیار کمتر است. با توجه به وزن کم و استحکام بالای این ماده می‌توان از آن در بهبود عملکرد موتورها، توربین‌ها و کمپرسورها استفاده کرد.
 

 

برای تولید این ماده ابتدا آلومینیوم و فولرین را در اتمسفر آرگون آسیاب کرده تا به ذرات چند نانومتری تبدیل شوند سپس دو ماده را با هم ترکیب کرده و ماده جدیدی بوجود می‌آورند. برای آسیاب کردن آلومینیوم از آسیاب‌های ویژه‌ای استفاده می‌شود. جهت تولید ماده جدید باید یک درصد از وزن آن ماده فولرین باشد.

شرکت زیمنس درصدد است تا از این ماده جدید برای مصارف گوناگون استفاده کند. برای مثال با استفاده از این ماده در توربین‌ها، وزن آنها کاهش یافته و به سرعت‌های بالاتر دست می‌یابند. این کار موجب افزایش بهره‌وری موتورها و کمپرسورها می‌شود. از این ماده می‌توان در پوشش دادن کابل‌های ابررسانا استفاده کرد تا پایداری‌ آنها را افزایش داد. با این کار مقاومت این کابل‌ها در برابر جریان بالا می‌رود که این امر موجب می‌شود دستگاه‌هایی نظیر "اسکنرهای توموگرافی رزونانس مغناطیسی" توانمند‌تر شوند. از آنجایی که فولرین باعث افزایش هدایت الکتریکی آلومینیوم می‌شود کابل‌های الکتریکی آلومینیومی می‌توانند نازک‌تر ساخته شوند که این مسئله برای صرفه جویی در مصرف مواد مفید است.

http://news.nano.ir

 


801
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 

حامیان رسانه ای

تماس با ما

021-33699094

021-36621318

021-36621319

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

مرکز همایش