اخبار
اتحادیه بهترین ساختار برای رشد مجموعه ­های هوافضایی است

در صنعت هوافضای كشور, شركت­های تخصصی غیردولتی یا غیرنظامی متعددی فعالیت دارند كه تا حدودی ناهماهنگ عمل می كنند در نتیجه نمی توانند هدفی درازمدت یا استراتژیك را برای خود تدوین كنند.

 


ادامه مطلب ...

انتقال گرما وحرارت در مکانیک

نتقال گرما یا تراوَژ گرما به انگلیسی Heat transfer)) به گَهولش (exchange) و یا تبادل انرژی گرمایی بین چندین راژمان‌ (سیستم) فیزیکی گفته‌می‌شود.


ادامه مطلب ...

مکانیک وابزار دقیق

در قسمت ابزار دقیق انواع ابزاردقیق مورد نیاز پروسه های صنعتی معرفی میگردد . ابزار دقیق در حقیقت زیر ساخت یک سیستم کنترل و اتوماسیون را تشکیل میدهند


ادامه مطلب ...

موتور احتراق داخلی (موتور درون سوز)

موتور های احتراق داخلی (internal combustion engine)  موتور های گرمایی هستند که در آن ها انرژی شیمیایی موجود در سوخت، در یک محفظه به نام محفظه احتراق آزاد می گردد و به وسیله محور خروجی در دسترس قرار می گیرد.

 


ادامه مطلب ...

نقش بهينه سازی مصرف انرژی در ساختمان با رعایت نکات معماری

انرژي از مهمترين كار مايه و اصلي‎بیشترین نيروي اساسي زندگي بشري محسوب گشته و تاريخ و تمدن بشري بر بنياد ابداعات و كشفيات در جهت تبديل انرژيهاي مختلف به يكديگر شكل گرفته است. 


ادامه مطلب ...

نقش بهينه سازی مصرف انرژی در ساختمان با رعایت نکات معماری

8 مهر 1395

انرژي از مهمترين كار مايه و اصلي‎بیشترین نيروي اساسي زندگي بشري محسوب گشته و تاريخ و تمدن بشري بر بنياد ابداعات و كشفيات در جهت تبديل انرژيهاي مختلف به يكديگر شكل گرفته است. 


نخستین همایش بین المللی جامع مکانیک ایران  به عنوان یک رویداد علمی تخصصی وبا هدف به روز نمودن اطلاعات علمی بوده و تبادل اطلاعات داخل و خارج از کشور با یکدیگر در زمینه مکانیک جامدات دینامیک، ارتعاشات و آکوستیک، درسال جاری در تهران برگزار می گردد. این گزارش درخصوص انرژی در ساختمان که یکی از محورهای اصلی این همایش می باشد به منظور دستیابی پژوهشگران به مقاصد علمی تهیه گردیده است.

انرژي از مهمترين كار مايه و اصلي‎بیشترین نيروي اساسي زندگي بشري محسوب گشته و تاريخ و تمدن بشري بر بنياد ابداعات و كشفيات در جهت تبديل انرژيهاي مختلف به يكديگر شكل گرفته است. انرژي از اركان تمدنهاي بشري و در نتيجه اساس توليدات اجتماعي به شمار مي‎رود. انقلاب صنعتي كه بر تمامي عرصه‎ها و فعاليتهاي اقتصادي ـ اجتماعي بشري تأثير به سزايي داشت، در نتيجه بكارگيري و بهره‎برداري از اشكال مختلف انرژي به وقوع پيوست. اينك بشريت با كارگيري انواع انرژيهاي مختلف فسيلي و غيرفسيلي در آستانه هزاره سوم قرار گرفته است وسعي بر محدود كردن انرژيهاي به دست آمده از سوختهاي فسيلي داشته و درصدد به كارگيري نوعي از انرژي به منظور صرفه‎جويي در انرژيهاي ديگر است.

مقدمه

تاريخ تكاملي بشر در حقيقت تاريخ تبديل انرژي‎ها به صورتهاي مختلف بوده و مملو از ابداعات و اختراعات و كشفيات در اين جهت است. انقلاب صنعتي خود نمونه بارزي از اين تغيير شكل انرژي مي‎باشد. به طور كلي انرژيها به دو دسته تقسيم شده‎اند، انرژي‎هاي تجديدپذير و انرژي‎هاي تجديدناپذير. بخش اعظم انرژي‎هاي مورد استفاده بشر، انرژي‎هاي تجديدناپذير هستند. اين نوع انرژي داراي دو نقطه ضعف اساسي است. يكي آنكه منبع چنين انرژي محدود است و زماني منابع آن به پايان خواهد رسيد و ديگر آنكه اين نوع انرژي از سوخت منابع فسيلي كه بزرگترين آلوده كننده محيط زيست مي‎باشد، توليد مي‎شود. انرژي‎هاي تجديدپذير كه توسط تابش خورشيد، باد، حركت آب و ... به دست مي‎آيد، برخلاف انرژي‎هاي تجديدناپذير هم منابع طبيعي پايان‎ناپذيري را دارا هستند و هم داراي آلودگي نيستند.

تكنولوژي يك نياز براي انرژي پاك

بشر با استفاده از انرژي از طريق كشاورزي، توانست محيط طبيعي را مطابق نيازهاي خود به تسخير درآورد. مادامي كه انرژي نه توليد مي‎شود و نه مصرف و تنها انتقال مي‎يابد، كليه انواع انرژي ارائه شده، يا به شكل انرژي خورشيدي، كه به صورت بيولوژيك در گياهان ذخيره مي‎شود و يا به صورت سوخت فسيلي درنفت، گاز و زغال‎سنگ وجود دارد. نوآوريهاي تكنولوژيك قادر است تا هريك از اين منابع كشف شده را در جهت ارتقاء سطح توليد، در هر مورد و زمينه جديدي از استفاده، بكار ببندد.

با توجه به اينكه انرژي به دست آمده از سوخت‎هاي فسيلي پايان‎پذير است، استفاده بجا و حساب شده و اصلاح راندمان انرژي و بهينه كردن مصرف آن بسيار توسعه يافته است. يكي از جنبه‎هاي مهم در جهت افزايش راندمان انرژي، اطمينان از استفاده بجا از نوع انرژي براي منظور خاص مي‎باشد. براي مثال هزينه توليد برق هدر شده در خطوط انتقال نيرو بسيار بيشتر از ميزان مصارف مربوطه آن مي‎باشد. انرژي هدر رفته در اين فرآيند قادر است تا گرمايش تمامي خانه‎هاي آمريكا را فراهم سازد (Behling, 1996). اين نكته حائز اهميت است كه مي‎بايست توليد انرژي را به طرف انرژي‎هاي تجديدپذير سوق داد و در واقع گذر از تكنولوژي سخت كه بر پايه سوخت‎هاي فسيلي شكل گرفته به طرف تكنولوژي نرم مانند آنهايي كه با طبيعت سازگار و با اكولوژي برخوردار است، را شامل مي‎شود و در آينده جزء لاينفك و اصلي بازگشت تكنولوژي به سوي طبيعت و همسازي و سازگاري با طبيعت خواهدبود.

در دهـــه 86ـ95 ميـــــلادي مصــــرف انـــرژي جهان Q-BTU 361 كه معادل kwh 2 10*8/105 مي‎باشد بوده است. عمده انرژي مصرف شده در جهان از سوخت زغال‎سنگ، فرآورده‎هاي نفتي، انرژي هسته‎اي و منابع انرژي تجديدپذير بوده‎اند. ميزان مصرف منابع انرژي تجديدپذير 6/12% بوده است كه از اين مقدار 3/10% متعلق به مصرف انرژي توليد شده از طريق بيوماس سنتي مي‎باشد. انرژي مصرف شده در بخش‎هاي ساختمان، صنعت و حمل و نقل به ترتيب به ميزان 50% و 25% و 25 بوده است. مصرف انرژي در بخش ساختمان به ترتيب زير مي‎باشد. (Modifidi, 1998)

الف ـ روشنايي 25

ب ـ گرمايش و سرمايش 45

ج ـ وسائل و تجهيزات 15

د ـ اتلاف انرژي 15

ميزان قابل توجه 50 مصرف انرژي كل در ساختمان كه 15 درصد آن تلف مي‎شود، از يك طرف و ميزان 70 مصرف در روشنايي و گرمايش و سرمايش از طرف ديگر حائز اهميت است. به هر ميزان صرفه‎جويي در مقادير فوق خود اثر قابل ملاحظه در كلان مصرف انرژي خواهد داشت.

نقش معمار در كاهش مصرف انرژي به مثابه يك استراتژي

همانطوري كه اشاره شد ساختمان يكي از بزرگترين بخشهاي مصرف‎كننده انرژي در اكثر جوامع محسوب مي‎گردد. توجه به فن‎آوريهاي ساختمان به منظور صرفه‎جويي و بهينه‎سازي مصرف انرژي به ميزان بسيار مؤثري مي‎تواند در اين راستا نقش سازنده داشته باشد. اين نكته قابل ذكر است كه مصرف زياد انرژي به هيچ وجه به معني آسايش در ساختمان نيست. نارضايتي‎هاي موجود در ارتباط با عدم وجود آسايش، به تجهيزات مكانيكي سرمايشي و گرمايشي ساختمان باز مي‎گردد. ساختماني كه سيستم هواساز وجود دارد و مصرف انرژي بالاتري را نيز شامل مي‎شود، به مراتب با نارضايتي بيشتري نسبت به ساختمان‎هايي كه هواساز ندارند، روبرو هست. بنابراين ما در بسياري موارد از ساختمانهايي استفاده مي‎كنيم كه علي‎رغم ميزان چند برابر انرژي، آسايش چند برابر را فراهم نمي‎سازند. بنابراين، اين سئوال مطرح مي‎گردد كه عوامل مؤثر در راندمان و بهينه‎سازي مصرف انرژي كدامند؟ عوامل اصلي در اين ارتباط به سه دسته تقسيم مي‎گردند:

الف ـ طراحي معماري ساختمان

ب ـ طراحي تأسيسات برقي و مكانيكي

ج ـ رفتار ساكنين

مطالعات به عمل آمده توسط باكر (Baker, 1996) نشان مي‎دهد كه عوامل ياد شده مصرف معمول انرژي را تا ده برابر افزايش مي‎دهند. سهم طراحي معماري ساختمان در ميزان مصرف تا 5/2 برابر مصرف معمول را مي‎تواند افزايش دهد و اگر چنانچه تأسيسات برقي و مكانيكي را نيز به آن اضافه كنيم ميزان مصرف به دو برابر يعني تا 5 برابر مصرف معمول افزايش پيدا مي‎كند. سهم ساكنين در اين خصوص نيز مابقي ده برابر يعني 2 مي‎باشد.

در نگاه اول اين موضوع از اين بابت كه نقش معمار با نقش مهندسين تأسيسات و ساكنين گره مي‎خورد، ممكن است موجب نگراني گردد. دو دليل موجه و قابل قبول بر اهميت فوق‎العاده تصميمات استراتژيك يك معمار در پيشبرد طراحي ساختمان وجود دارد. اول اينكه عوامل مرتبط با ساختمان از عواملي هستند كه احتمال تغييرات آنها بسيار نادر است. تنها در بازسازي و يا تعميرات اساسي، هنگامي كه تأسيسات ساختمان به كلي تعويض مي‎گردد، اين اتفاق ممكن است رخ دهد. مديريت بهتر قادر است ساكنين را در جهت مصرف بهينه انرژي تشويق نمايد. دوم اينكه عوامل سه گانه فوق جداي از يكديگر عمل نمي‎نمايند و يقيناً استراتژي مصرف بهينه انرژي در طراحي ساختمان هم به سيستم تأسيسات بكار رفته و همه به رفتار ساكنين ساختمان وابسته است.

جداي از تصميماتي كه در طراحي معماري ساختمان به منظور صرفه‎جويي در مصرف انرژي گرفته مي‎شود، استفاده از انرژيهاي تجديدپذير و در حقيقت صرفه‎جويي بيشتر در انرژي‎هاي تجديدناپذير كه از سوخت‎هاي فسيلي به دست مي‎آيد، استفاده از سيستمهاي غيرفعال (Passive) توسط پيش‎بيني‎هاي معمارانه و انطباق با شرايط محيطي از اهداف بهينه‎سازي مصرف انرژي محسوب مي‎گردد. معماري سنتي ايران نمونه آشكار و بارزي از چنين استفاده بجا و ارزنده از فرهنگ بكارگيري روش غيرفعال را به تجربه و نمايش گذاشته است. احياء و باز زنده‎سازي فرهنگ صرفه‎جويي كه به صورت علمي و عملي از گذشتگان ما در اختيار گذاشته شده است، مي‎تواند به سادگي ما را در اين جهت ياري دهد.

تنها با اشاره به دو مثال مي‎توان به عمق اين مطلب بيشتر پي برد. يكي آنكه ساختمانهايي كه به گونه‎اي طراحي شده‎اند تا ميزان مناسب جذب تابش گرماي خورشيد را داشته و كمتر تبادل حرارتي ازداخل به بيرون دارند، نياز كمتري به كاركرد تأسيسات پيدا مي‎نمايند، و در نتيجه مصرف انرژي در آنها بهينه‎تر مي‎باشد. مثال ديگر آنكه افرادي كه در فاصله نزديكي به پنجره‎هاي بازشونده زندگي مي‎كنند، تحمل بيشتري نسبت به تغيير دما داشته و نياز كمتري به روشنايي مصنوعي پيدا مي‎كنند تا كساني كه درساختمانهايي با سطح زيربناي زياد و عميق زندگي مي‎كنند. اين نكته كه در اغلب پلانهاي خانه‎هاي مسكوني سنتي، استقرار اتاقهاي سه دري و پنج دري به صورت رديفي كه در اطراف حياط مركزي قرار دارند، مي‎تواند به اين دليل باشد.

بنابراين اينگونه به نظر مي‎رسد كه تصميمات استراتژيك براي طراحي ساختمان تأثيرات گسترده‎تري را براي عملكرد واقعي ساختمان در طول حيات خود دارد تا تحليل اوليه پيشنهادي انرژي به صورت جزئيات. از طرفي رشد فزاينده‎اي در مشاهدات رضايت ساكنين در ساختمانهايي كه از انرژي غيرفعال مانند روشنايي روز و تهويه طبيعي هوا، استفاده مي‎كنند وجود دارد. اين مطلب خود گواه بر آن است كه استفاده از تجهيزات و تأسيسات ساده در ساختمان در ابتداي طراحي اهميت بيشتري دارد تا مطالعات فني پس از طراحي ساختمان.

معماري و بهينه‎سازي مصرف انرژي در ساختمان

با توجه به نقش معمار به عنوان طراح ساختمان در مصرف بهينه انرژي و كاهش اتلاف انرژي لازم است تا ميزان تبادل حرارت را در قسمتهاي مختلف ساختمان مورد بررسي قرار دهيم. ميزان اتلاف حرارت از طريق قسمتهاي ساختمان مانند ديواره‎ها، بام، كف و بازشوها به عواملي چون ميزان عايق‎كاري حرارتي، سطح پوشش و اختلاف دماي داخل و خارج ساختمان دارد. مطالعات (نجفي امين، 1366)، نشان مي‎دهد در يك خانه معمولي چهار طرف باز، ميزان اتلاف انرژي در ديوارها 29%، بام 26%، كف مرتبط با هواي آزاد 20%، بازشوها 14% و منافذ 11% مي‎باشد.

صرف‎نظر از قسمتهاي مختلف ساختمان عواملي چون نحوه استقرار ساختمان و فرم ساختمان نيز در ميزان اتلاف انرژي نقش مؤثري را دارد. نحوه استقرار و فرم ساختمان از دو جهت مي‎تواند اتلاف انرژي را كاهش دهد. يكي جهت تابش خورشيد و ديگري جهت وزش باد مي‎باشد. جهت‎يابي ساختمان نسبت به تابش آفتاب و وزش باد بستگي به نوع اقليم محيط داشته و فرم ساختمان نيز مي‎تواند به گونه‎اي طراحي گردد كه هماهنگي لازم را با تابش آفتاب و وزش باد داشته باشد. در اين ارتباط اين دو عامل درحقيقت فضاي باز وبسته را ايجاد مي‎نمايد. وجودفضاي سبز و درخت در فضاي باز هم مي‎تواند نسبت به گرما و نيز سرما به صورت بازدارنده عمل نمايد. درختان از يك طرف دماي بالاي هوا را جذب مي‎كنند، و از طرف ديگر مي‎توانند مانعي براي وزش باد در فصل سرما باشند. در شرايطي كه براي خنك كردن فضا نياز به وزش باد باشد، مي‎بايست درختان را به گونه‎اي در فضاي آزاد پيش‎بيني نمود كه در اين شرايط از حركت هوا و باد ممانعتي به عمل نيايد.

پيش‎آمدگي و عقب رفتگي‎ها در فرم ساختمان موجب اتلاف حرارتي مي‎گردد. پلانهاي فشرده اتلاف كمتري دارند. تقليل ديوار فضاهاي اصلي با فضاي آزاد تا حدود زيادي اتلاف حرارتي ساختمان را كاهش مي‎دهد. الحاق فضايي به عنوان ورودي مانند هشتي مي‎تواند در اين جهت مؤثر باشد.

در ارتبــاط با فرم ساختمان مهمترين عامل، بزرگي ساختمان است، ساختمانهاي متوسط و مجموعه ساختمانهاي اداري يا مسكوني آپارتماني اتلاف حرارتي كمتري دارند. نمودار شماره يك نشان مي‎دهد در يك مجموعه ساختماني اداري به ميزاني كه تعداد دفاتر در ساختمان اضافه مي‎گردد، هزينه‎هاي انرژي مربوطه كاهش مي‎يابد.

طراحي معماري غيرفعال (Passive)

علاوه بر تمهيدات فوق با استفاده از سيستم طراحي معماري غيرفعال (Passive) ساختمان، مي‎توان انرژي خورشيدي و باد را براي گرمايش و سرمايش به گونه‎اي جذب و ذخيره نمود كه نيازي به امكانات برقي و يا مكانيكي نباشد. اصلاح نورپردازي در داخل ساختمان و اجتناب از گرمايش بيش از حد نيز به عنوان طراحي معماري غيرفعال محسوب مي‎گردد. طراحي معماري غيرفعال مي‎بايست به عنوان يكي از عوامل در استراتژي بهينه‎سازي مصرف انرژي در نظر گرفته شود.

طراحي معماري غيرفعال با توجه به ميزان تابش خورشيد وباد مي‎تواند تا حدود قابل توجهي از گرمايش و سرمايش ساختمان را تأمين نمايد، ضمن اينكه هزينه بيشتري را در ساخت ساختمان در بر نخواهد داشت. اغلب مردم ساختمانهايي كه به روش طراحي معماري غير فعال طراحي و ساخته شده‎اند را به دليل آسايش و امنيت، به لحاظ آلودگي، ترجيح مي‎دهند. براي دستيابي به طراحي معماري غيرفعال كافي است به شش اصل آن توجه داشته باشيم.

1ـ نحوه استقرار ساختمان

با توجه به اين اصل زاويه قرارگيري ساختمان و نحوه چيدمان ساختمانهاي مختلف در سايت به گونه‎اي است كه ساختمانهاي كم ارتفاع‎تر در جنوب و ساختمانهاي مرتفع‎تر در شمال سايت قرار گيرند.

2ـ استفاده از فضاي سبز و درخت

استفاده از درخت در اطراف ساختمان مي‎بايست به گونه‎اي باشد كه در مناطق گرم ايجاد سايه بر روي ساختمان كرده و در مناطق سرد ضمن عدم جلوگيري از تابش آفتاب بر ساختمان از وزش باد به طرف ساختمان جلوگيري نمايد.

3ـ موقعيت و اندازه بازشوها

بازشوهاي پنچره در نماي ساختمان مي‎بايست به نحو مناسبي توزيع گردد. ميزان سطح پنجره‎ها در جبهه‎هاي شرق و جنوب و غرب 15% سطح زيربناي اتاق و در صورتي كه از پنجره‎هاي دو جداره استفاده گردد، ميزان سطح پنجره مي‎تواند تا 30% سطح اتاق افزايش يابد. در مناطق سرد ميزان سطح پنجره جبهه شمالي ساختمان به منظور استفاده از نور طبيعي 5% زيربناي اتاق پيشنهاد و در مناطق گرم اين ميزان مي‎تواند تا ميزان پنجره در جبهه‎هاي ديگر افزايش يابد . (Baker, 1996)

4ـ نحوه چيدمان داخلي فضايي

قرارگيري نشيمن يا فضاي اصلي در مناطق سرد در جبهه جنوبي و در مناطق گرم در جبهه شمالي مي‎تواند ميزان آسايش را افزايش دهد.

5ـ طراحي

طراحي معماري ساختمان به گونه‎اي مي‏بايست صورت گيرد كه كمترين تبادل حرارت را داشته و سپس به منظور ايجاد وضعيت بهتر، ملاحظات طراحي غيرفعال مورد توجه قرار گيرد. اين نكته حائز اهميت است، همانطوري كه پلان فشرده بدون پيش‎آمدگي و پس رفتگي ميزان اتلاف حرارت را كاهش مي‎دهد، پلان غير فشرده اين امكان را ايجاد مي‎نمايند كه از جذب تابش خورشيد بيشتر استفاده گردد. در مناطق گرم پلانهاي فشرده ارجح بوده و در مناطق سرد پلانهاي غيرفشرده به شرط استفاده از عايقهاي حرارت براي جلوگيري از اتلاف حرارت به گونه‎اي طراحي گردد كه قابليت جذب گرماي تابش خورشيد را نيز داشته باشد.

6ـ گرمايش و سرمايش

سيستم گرمايش و سرمايش به گونه‎اي مي‎بايست طراحي و مورد استفاده قرار گيرد كه مكمل طراحي غيرفعال باشد. سيستمهاي تأسيساتي كه قابليت تطبيق فوري با شرايط جذب سرمايش و گرمايش طبيعي را دارند، مانند رادياتورها و فن‎كويل‎هاي مجهز به شيرهاي ترموستات، اين امكان را فراهم مي‎سازند. اما سيستمهاي ذخيره‎اي سرعت عمل لازم را به منظور تغيير وضعيت و تطبيق با شرايط گرمايش و سرمايش طبيعي را ندارند.

يك واحد مسكوني با طراحي غيرفعال مناسب كه قادر است از انرژي‎هاي گرمايش و سرمايش موجود در طبيعت بهره گيرد نه تنها موجب صرفه‎جويي در انرژي مي‎گردد، بلكه با فراهم آوردن امكانات گرمايش يا سرمايش و نور مناسب محيطي دلپذير ودر نتيجه آسايش را موجب مي‎گردد. متأسفانه در بعضي موارد اين امكان به دليل استقرار نامناسب ساختمانها در محوطه و ايجاد سايه و يا با جلوگيري از دالان حركت باد از ساختمان ساقط مي‎گردد. به منظور ايجاد تعادل بين طراحي غيرفعال و ديگر عوامل، مي‎بايست به نكات زير توجه كامل داشت:

الف ـ طراحي و توليد يك محوطه جالب و امن با استقرار مناسب ساختمانها در محوطه.

ب ـ طراحي يك نماي شمالي دلپذير و زيبا.

ج ـ توجه به عدم مشرفيت اتاقهايي كه به منظور دريافت حرارت و يا نور بيشتري نياز به پنجره‎هاي بزرگتري دارند. در غير اينصورت وجود پرده‎ها خود موجب عدم جذب گرما در مواقع ضروري خواهد شد.

د ـ به خاطر داشتن اين امكان كه ممكن است يك پنجره شمالي ديد و منظر مناسبي را داشته باشد.

عايق‎بندي حرارتي در ساخت

در اينجا سعي بر آن است تا نشان داده شود كه چگونه مي‎توان بدون افزايش قابل توجه هزينه ساخت به اهداف بهينه‎سازي مصرف انرژي در ساختمان دست يافت. بدين منظور مي‎بايست كليه قسمتهاي ساختمان را كه با هواي آزاد در ارتباط است، براي بالا بردن راندمان عايق‎بندي گردند. اين عمل ضمن اينكه اتلاف حرارتي را كاهش مي‎دهد به اطمينان در جهت طراحي غيرفعال كمك مي‎كند، ديوارها ـ كف و بام و پنجره‎ها از جمله قسمتهايي هستند كه از اهميت بيشتري نسبت به ديگر اعضاء ساختمان برخوردار هستند. طراحي ساخت اين قسمتها مي‎بايست به گونه‎اي صورت گيرد كه ضمن سادگي در اجرا، افزايش هزينه قابل توجهي را نيز در بر نداشته باشد.

ديوارهاي خارجي

نكته بسيار حائز اهميت در ديوارهاي خارجي اين است كه ديوارهاي پر داراي اتلاف حرارتي بالايي هستند، زيرا سطح اين ديوارها نسبت به سطح پنجره‎ها يا قسمتهاي ديگر ساختمان بسيار بيشتر است (نجفي امين، 1366). به منظور رفع اين مشكل پيشنهادطراحي و اجراي ديوارهاي دوجداره كمك بسيار مؤثري در بهينه‎سازي مصرف انرژي در ساختمان دارد. هواي بين ديوارهاي دو جداره خود عايق حرارتي مناسبي است، ضمن اينكه امكان عايق‎بندي حرارتي را نيز فراهم مي‎سازد.

ديوارهاي دوجداره داراي محاسن زيادي مانند سبك بودن، استحكام بيشتر، امكان اجراي نماي همزمان با سفت كاري و ... مي‎باشد. ضمن اينكه اين نوع ديوار در صورتي كه فضاي خالي آن توسط عايقهاي حرارتي پر گردد، مؤثرترين نوع ديوار در بهينه‎سازي مصرف انرژي خواهد بود. ديوارهاي دو جداره نياز به يك فاصله و جداره با ابعاد مناسب هستند. حداقل فاصله دو جداره مي‎بايست 50 ميلي‎متر باشد. نكته قابل توجه در ديوارها، هوابندي اتصالات ديوار با سقف و كف و نيز اطراف پنجره‎ها و درها مي‎باشد كه با اين عمل امكان نفوذ هوا ازداخل يا خارج از بين مي‎رود. امكــان استفــاده از نازك‎كاري خشك كه اخيراً مصالح آن در داخل كشور نيز توليد مي‎شود مي‎تواند ضمن فراهم ساختن مزيت‎هاي فراوان در جلوگيري از اتلاف انرژي نيز مؤثر باشد (Arbabian, 1997)

كف

همانطوري كه قبلاً ذكر شد حدود 20% اتلاف انرژي از كف متصل به هواي آزاد صورت مي‎گيرد. به منظور تقليل اين ميزان اتلاف حرارت نياز به عايق حرارتي به ضخامت 50 ميلي‎متر مي‎باشد. در چنين شرايطي اجراي سقف كاذب به منظور پوشش عايق‎بندي الزامي است.

تبادل حرارت از طريق كف متصل به زمين بستگي به اندازه و شكل كف و نسبت به شرايط زمين زيركف متفاوت خواهد بود. در بعضي شرايط موجود عايق‎كاري حرارتي به ضخامت 50 ميلي‎متر مي‎تواند از جهات مختلف مفيد باشد.

در كف طبقات مي‎بايست ضمن سبك بودن كف كه در مقاوم‎سازي ساختمان در مقابل زلزله نقش عمده‎اي را دارا مي‎باشد (Ababian, 1997)، ضخامت و جزئيات كف را به گونه‎اي در نظر گرفت كه تبادل حرارتي از اين طريق به حداقل برسد.

كاربرد لوله‎هاي مختلف در كف مضرات بسياري را دارا مي‎باشد كه از مهمترين آنها كاهش عمر مفيد ساختمان، سنگين شدن سقف و ضعيف شدن ساختمان در مقابل زلزله وعدم امكان ايجاد شرايط تقليل تبادل حرارت مي‎باشد.

بام

با توجه به اتلاف حدود 26% حرارت از بام، عايق‎بندي انواع بامها مي‎تواند در بهينه‎سازي مصرف انرژي در ساختمان علي‎الخصوص در فصل زمستان بسيار مؤثر باشد. عايق‎بندي سقفهاي شيب‎دار هم مي‎تواند در امتداد سقف شيب‎دار صورت گيرد و هم بر روي سقف كاذب.

بازشوها

در بازشوهاي پنجره استفاده از پنجره‎هاي دو جداره مي‎تواند در جلوگيري از اتلاف حرارتي بسيار مؤثر باشد. پنجره‎هاي دوجداره با 20 ميلي‎متر فاصله جداره‎ها مورد نظر است. نكته قابل توجه در مورد اينگونه پنجره‎ها، فاصله دو جداره، كيفيت پروفيل پنجره و تكنيكهاي مورد استفاده در جداره‎هاي پنجره از اهميت فوق‎العاده‎اي برخوردار مي‎باشد.

استفاده از نور طبيعي و آسايش ديد

استفاده بهينه از نور طبيعي به خصوص در فضاهايي كه در طول روز بيشتر مورد استفاده قرار مي‎گيرند، سهم به سزايي در بهينه كردن مصرف انرژي، آسايش ديد و رفاه ساكنين را دارد. چنين استراتژي شامل امكان استفاده از گرما و يا كوران در حفظ انرژي موجود و صرفه‎جويي در مصرف انرژي كه با جايگزيني نور مصنوعي صورت مي‎گيرد، شده و امكان داشتن ديد و منظر مناسب را نيز فراهم مي‎سازد. آسايش ديد عامل تعيين كننده در نياز به روشنايي مي‎باشد. استفاده از نور طبيعي در كليه انواع ساختمان‎ها ضروري است، ضمن اينكه امكان استفاده از نور مصنوعي نيز مي‎بايست فراهم باشد. نورگيري طبيعي مناسب مقوله‎اي است كه در اولين اقدامهاي طراحي معماري ساختمان مي‎بايست مدنظر طراحي و معمار باشد.

نتيجه‎گيري

اين مقاله سعي بر گشودن باب تأثير طراحي معماري در بهينه‎سازي مصرف انرژي داشته و اهميت آنچه را كه تاكنون ناديده گرفته شده است را تنها با اشاراتي مختصر از يك سو، به طراحان و معماراني كه به تأثير نقش خود در اين راستا واقف نيستند، گوشزد نموده است. از سوي ديگر توجه به عواملي كه مستقيماً به گرمايش،‌ سرمايش و استفاده نورطبيعي در ساختمان بر مي‎گردد، به سادگي مطرح گرديده است. در صورت اعمال نكات مطرح شده توسط طراحان و معماران و ساكنين ساختمانهاي مسكوني و غيرمسكوني، به راحتي مي‎توان از يكسو ضمن كاهش آلودگي ناشي از مصرف انرژيهايي كه از سوختهاي فسيلي تأمين مي‎گردد و خطر جدي براي سلامتي روحي و جسمي جامعه ايجاد كرده است، با مصرف كمتر سوختهاي فسيلي كارآيي بيشتري را به دست آورده و از سوي ديگر از منابع پايان‎ناپذير انرژي‎هاي طبيعي نيز بهره‎مند شد. در اين جهت توجه عملي به نكات زير مي‎تواند در بهينه‎سازي مصرف انرژي كارساز باشد:

1- استفاده از تجربيات غني و ساده موجود در معماري سنتي و بومي كشور.

2- توجه به ويژگيهاي مورد نياز در طراحي و ساخت به عنوان يك استراتژي.

3- هماهنگي سيستمهاي تأسيساتي مورد استفاده با طرح و محيط به طور كلي

4- آگاهي استفاده‎كنندگان و ساكنين نسبت به مقوله صرفه‎جويي در مصرف انرژي.

ازکلیه علاقه مندان دعوت به عمل می آید تا جهت کسب اطلاعات بیشتر و همچنین آشنایی با محورهای همایش بین المللی مکانیک ، لینک های مرتبط راکلیک نمایند.

 کلمات کلیدی :مفاخر،اختراعات،همایش بین المللی مکانیک ،همایش مکانیک ،کنفرانس مهندسین مکانیک ،مکانیک سیالات،خودرو،همایش ملی مکانیک ایران،بهمن 95،مهندسی مکانیک،مکانیک خودرو،کنگره ملی مکانیک،کنفرانس بین المللی مهندسی،کنفرانس ملی مکانیک،کنگره بین المللی مکانیک ایران،همایش جامع مکانیک،نخبگان مکانیک،انجمن مهندسی مکانیک ،نخستین همایش بین المللی مکانیک ،نخستین کنگره بین المللی مهندسی مکانیک ایران،همایش مکانیک،نخستین همایش جامع مکانیک، مکانیک جامدات،  آکوستیک  ، ارتعاشات، دینامیک ، رباتیک، ترمودینامیک، انتقال حرارت، انرژی و محیط زیست، بیو مکانیک، بهینه سازی  ، ساخت و تولید،  خودرو، مهندسی مکانیک ، کاربردهای صنعتی، تحلیل و انتخاب مواد، دینامیک سیالات محاسباتی سینماتیک ،مکانیزم ها،


1391
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 

حامیان رسانه ای

تماس با ما

021-33699094

021-36621318

021-36621319

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

مرکز همایش